Dezynfekcja, Warszawa, Gdańsk, Sopot

Słowo dezynfekcja pochodzi z języka francuskiego i wywodzi się od słowa désinfection. Ono z kolei składa się z członu dés- oznaczającego usunięcie lub pozbawienie oraz słowa infection oznaczającego infekcję. Pierwsze zastosowanie określenia dezynfekcja miało miejsce w XIX wieku i odnosiło się do procesu eliminacji mikroorganizmów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób i infekcji. Od tego czasu słowo to zostało zaadaptowane w wielu językach, w tym w języku polskim i jest powszechnie stosowane w dziedzinie higieny, ochrony zdrowia oraz walki ze szkodnikami.

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to czynność, która ma eliminować lub zmniejszać ilość szkodliwych drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, występujących na różnych powierzchniach, przedmiotach lub w konkretnym środowisku — np. mieszkaniu, zakładzie pracy, szpitalu. Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja mieszkania po pasożytach, pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i infekcji.

Sprawdź także, na czym polega dezynsekcja.

Gdzie najczęściej wykonywana jest dezynfekcja?

Dezynfekcja jest szczególnie ważna w miejscach, w których istnieje duże ryzyko zakażenia, takich jak: szpitale, przedszkola, restauracje, baseny, łaźnie publiczne. Przeprowadza się ją również w domach i mieszkaniach, aby chronić przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dezynfekcja mieszkania może być konieczna, jeśli wcześniej występowały w nim różnego rodzaju szkodniki, np. pluskwy, karaluchy, szczury.

Dlaczego dezynfekcja jest tak ważna?

Dla uzyskania najlepszych efektów dezynfekcja powinna być przeprowadzana zgodnie z zaleceniami i instrukcjami producenta używanych środków dezynfekcyjnych. Regularna dezynfekcja rąk i powierzchni klamek, kurków, baterii, a także telefonów oraz blatów kuchennych, jest również ważna dla osobistej higieny i ochrony przed infekcjami.

Na czym polega dezynfekcja?

Co to jest dezynfekcja? Definicja mówi, że jest to czynność, w wyniku której można się pozbyć lub wyraźnie ograniczyć liczebność szkodliwych drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i inne. Aby skutecznie je eliminować, potrzeby jest środek, na który są wrażliwe. Dlatego też do dezynfekcji można stosować różnego rodzaju środki chemiczne, jak również inne metody, wykorzystujące np. gorącą parę, promieniowanie UV, ozonowanie. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane metody dezynfekcji pomieszczeń. 

Dezynfekcja i jej podstawowe metody

  • Chemiczne środki dezynfekcyjne. Jest to najczęściej stosowana metoda dezynfekcji pomieszczeń. Polega na aplikacji preparatu chemicznego za pomocą sprayu lub urządzeń do opryskiwania. Po zaaplikowaniu środka dezynfekcyjnego pozostawia się go na pewien czas, aby osiągnąć jego pełną skuteczność działania.
  • Ozonowanie. Ozon jest silnym tlenowym środkiem dezynfekcyjnym. Metoda polega na generowaniu ozonu i wprowadzaniu go do pomieszczenia za pomocą specjalnych urządzeń — dyfuzorów lub generatorów ozonu. Ozon ma naturalną zdolność do niszczenia mikroorganizmów, drobnoustrojów oraz neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Z tego też powodu ozonowanie pomieszczeń świetnie sprawdza się do usuwania zapachu dymu papierosowego z pokojów, szatni oraz wnętrz samochodów.
  • Promieniowanie UV. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) o krótkiej długości fali jest bardzo dobrym sposobem dezynfekcji powietrza i powierzchni. Urządzenia UV emitują promieniowanie, które zabija mikroorganizmy, niszcząc ich DNA lub RNA. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w dezynfekcji powierzchni płaskich, takich jak stoły, blaty czy powierzchnie wewnętrzne urządzeń. W sklepach mięsnych, zakładach przetwórstwa żywności, a także kuchniach gastronomicznych można spotkać specjalne lampy UV, najczęściej instalowane wysoko na ścianie.
  • Para wodna. Gorąca para sprawdza się jako środek do czyszczenia powierzchni i sprzętu w środowiskach medycznych. Wysoka temperatura pary neutralizuje mikroorganizmy, a także pomaga w usunięciu brudu i zanieczyszczeń z gładkich stalowych powierzchni.

Wybór najlepszej metody dezynfekcji zależy od miejsca, w którym ma być przeprowadzona, a także zagrożeń mikrobiologicznych, które powinna skutecznie zwalczyć. Jeśli najbardziej interesuje Państwa dezynfekcja pluskwy, to najlepiej sprawdzi się użycie gorącej pary wodne. Ta metoda dezynfekcji pluskiew jest skuteczna na jaja, larwy oraz dorosłe osobniki tych insektów.

W Twoim domu lub firmie pojawiły się szczury? Dowiedz się, czy deratyzacja sobie z nimi poradzi.

dezynfekcja

Dezynfekcja mieszkania: cena

Ile kosztuje dezynfekcja mieszkania po pasożytach i innych szkodnikach? Cena, którą będziemy musieli za taką usługę zapłacić, zależy od wielu rzeczy. Przede wszystkim od metrażu mieszkania lub domu, użytej metody dezynfekcji (oprysk lub metoda żelowa, ozonowanie), a także liczby zabiegów. Przypomnijmy, że w przypadku pluskiew konieczne jest trzykrotne wykonanie dezynfekcji. Każda z trzech tur to średnio koszt od 350 do 450 złotych. Jak łatwo zauważyć, nie są to niskie ceny, a ostatecznie mogą one wzrosnąć, jeśli dom jest duży lub występuje w nim więcej niż jeden gatunek szkodników.

Jak przygotować dom do dezynfekcji?

Jeśli postanowiłeś przeprowadzić dezynfekcję w swoim domu, powinieneś swój budynek odpowiednio do tego przygotować. Niezbędnych wskazówek udzieli Ci firma, która będzie odpowiadać za prawidłową dezynfekcję. Zależnie od wybranej metody, konieczne może być opróżnienie domu z kwiatów i roślin, książek, pościeli i ubrań. Jeśli dom zamieszkują zwierzęta, także one na czas dezynfekcji powinny być przeniesione w inne, bezpieczne dla nich miejsce. Po zakończonej dezynfekcji pomieszczenia powinny być starannie przewietrzone z ewentualnych oparów, które w nich pozostały.

Wskazówki jak zwiększyć skuteczność i poprawić bezpieczeństwo dezynfekcji:

  • usuń z podłóg dywany i wykładziny, aby środek dezynfekujący mógł dotrzeć do szczelin i zakamarków,
  • odsuń meble od ścian,
  • zdejmij z łóżka materace, narzuty itp.
  • usuń ze ścian stare, poniszczone tapety,
  • uzyskaj dostęp do kanałów wentylacyjnych,
  • odłącz urządzenia elektryczne od zasilania,
  • zabezpiecz przechowywaną w domu żywność,
  • schowaj w bezpieczne miejsce miski z jedzeniem dla zwierząt,
  • jeśli masz akwarium, szczelnie go okryj.

Dezynfekcja pluskiew: jak się zachowują owady?

Pomieszczenia poddane dezynfekcji stają się wrogim dla pluskiew środowiskiem. Ich śmierć następuje na skutek kontaktu ze środkiem dezynfekcyjnym. Może jednak się zdarzyć, że nawet po kilku dniach od wykonanej dezynfekcji, w dalszym ciągu będziemy widzieć żywe osobniki. Oznacza to, że były one głęboko ukryte w czasie pierwszej tury oprysków. Ze względu na swoją zdolność do skutecznego ukrywania się, dezynfekcja pluskiew wykonywana jest trzykrotnie, aby pozbyć się wszystkich ukrytych wcześniej insektów. Martwe pluskwy należy usunąć, np. przy pomocy odkurzacza, z którego następnie należy wyjąć zapełniony worek i bezpiecznie go zutylizować.