"O jakości można mówić, kiedy wracają do nas klienci, a nie produkty."

Facebook Twitter E-mail

Insektpol tlo

Spuszczel Pospolity

Gazowanie spuszczela pospolitego jest jedną z najlepszych metod jego zwalczania. Jest to robak który gryzie drewno i dlatego należy go usunąć.

spuszczel pospolity, jak pozbyć się spuszczela

Spuszczel Pospolity

 

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) Chrząszcz z rodziny kózkowatych, występuje w strefie umiarkowanej całej półkuli północnej. Zawleczony, dzięki transportom drewna z Europy, do Australii i Nowej Zelandii, a także do niektórych regionów Ameryki południowej.

Znaczenie gospodarcze spuszczela pospolitego

Spuszczel atakuje tylko martwe, suche drewno krajowych jak i zagranicznych gatunków sosen, świerków, jodeł i modrzewi. Wykazano, iż drewno jodły przywabia go słabiej niż drewno sosny i świerka. Badania laboratoryjne wykazały, że rozwój szkodnika jest możliwy w drewnie choiny, cyprysików, jedliny, żywotników, cedrzyńca i nawet w drewnie cisa.

Spuszczel Pospolity est to najgroźniejszy szkodnik budowli drewnianych w Europie, atakuje drewniane ogrodzenia, nawet pale portowe i pomosty w miejscach nie stykających się z wodą. Rujnuje także meble z litego drewna jaki ze sklejki o ile zawiera warstwy drewna iglastego. Upodobał sobie nasłonecznione konstrukcje drewniane.

Rozwój owada - spuszczel pospolity

Rójka spuszczela trwa plus minus od połowy czerwca do połowy sierpnia, największe nasilenie lotu przypada na najcieplejsze dni lipca. Chrząszcze roją się najintensywniej w temperaturze 30°C głównie w najgorętszym okresie dnia między godziną 11 a 16. Kopulacja trwa od 2 do 6 min, czynność powtarzana jest parokrotnie. Po zakończeniu kopulacji samica składa jaja w szpary w drewnie. Pożądanym miejscem do składania jaj są obszary nasłonecznione, hylotrupes jest zdecydowanie fotofilnym stworzeniem. Partie jaj są składane w drewnie na głębokości od 2 do 3 cm. Samica zwykle znosi około 200 jaj. Cykl embrionalny jest ograniczony warunkami zewnętrznymi i może trwać w przyjaznych warunkach od 5-6 dni nawet do 48 dni.

Po wylęgu larwy Spuszczela zaczynają się wgryzać w drewno, drążą chodniki szerokie na około 1 mm. Wzrost larwy jest uzależniony od wartości odżywczej drewna jak i od temperatury otocznia i wilgotności powietrza. Wyrośnięte larwy drążą tunele o szerokości 6 mm, żerowisko jest szczelnie wypełnione mączką drzewną i kałem. Chodnik w przekroju ma kształt silnie spłaszczonego owalu. W zależności od zróżnicowania czynników wpływających na rozwój larwy stadium larwalne może trwa od 2 do nawet kilkunastu lat. Optymalny czas rozwoju lary wynosi 3 – 6 lat, larwa przepoczwarza się na końcu chodnika. Okres poczwarki trwa od 1 – 3 tyg. W zależności od warunków otoczenia.

Występowanie Spuszczela Pospolitego

W Europie spuszczel pospolity jest największym zagrożeniem dla konstrukcji drewnianych, ponieważ atakuje on swoje siedlisko przez wiele pokoleń do całkowitego wykorzystania substancji odżywczych, bądź do wcześniejszego zawalenia konstrukcji. Ponieważ szkodnik wygryza drewno pozostawiając tylko cieniutką zewnętrzną ściankę wypełnioną mączką drzewną, konstrukcje drewniane są bardziej podatne na pożar.

Zwalczanie Spuszczela

Aby zabezpieczyć się przed tym szkodnikiem typu Spuszczel należy wybrać odpowiedni rodzaj drewna przed budową, lub też chemiczne, głębokie nasycenie drewna długotrwałym preparatem co nie zawsze jest możliwe do przeprowadzenia w stojących budynkach. W konstrukcjach wchodzą w grę tylko powierzchniowe metody ochronne, które trzeba dokładnie monitorowa mniej więcej co roku. Zaleca się również uszczelnianie dachów. W przypadku stawiania nowych konstrukcji nie należy używać drewna z rozebranych budynków bez wcześniejszej dezynsekcji i zwalczenia występujących owadów.

Tagi: spuszczel pospolity, zwalczanie spuszczela, tępienie spuszczela, dezynsekcja Warszawa, Zwalczanie spuszczela, Firma tępiąca szkodniki, spuszczel pospolity czym zwalczyć, spuszczel pospolity jak się pozbyć, spuszczel pospolity jak wytępić


Data Publikacji: 2013-06-06 13:04:00, Insektpol,


Ocena: 5/5 - 165 Głosów

Poleć innym ten artykuł:

Facebook Twitter E-mail

Kontakt z firmą Insektpol

kontakt Nowe Miasto Lub.:

ul. Grunwaldzka 7
13-300 Nowe Miasto Lub.
tel: +48 505 177 654
e-mail: biuro@insektpol.pl

kontakt Mrągowo:

ul. Lubelska 8b
11-700 Mrągowo
tel: +48 505 502 749
e-mail: insektpol@o2.pl

kontakt Gdańsk:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdansk@insektpol.pl

kontakt Bydgoszcz:

tel: +48 533 351 155
e-mail: bydgoszcz@insektpol.pl

kontakt Toruń:

tel: +48 533 351 162
e-mail: torun@insektpol.pl

kontakt Grudziądz:

tel: +48 693 707 762
e-mail: grudziadz@insektpol.pl

kontakt Warszawa:

tel: +48 732 732 770
e-mail: warszawa@insektpol.pl

kontakt Gdynia:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdynia@insektpol.pl

kontakt Mińsk Mazowiecki:

tel: +48 795 030 222
e-mail: minsk@insektpol.pl

kontakt Bełchatów:

tel: +48 533 342 998
e-mail: belchatow@insektpol.pl

kontakt Olsztyn:

ul. Strąkowa 49
10-846 Olsztyn
tel: +48 533 331 215
e-mail: olsztyn@insektpol.pl

kontakt Elbląg:

tel: +48 533 318 998
e-mail: elblag@insektpol.plPokaż Insektpol na większej mapie.


Insektpol Warszawa

Insektpol, dezynsekcja, dezynfekcja, fumigacja
Wszelkie prawa zastrzeżone
Własność InsektPol Tomasz Zawacki.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018