"O jakości można mówić, kiedy wracają do nas klienci, a nie produkty."

Insektpol tlo

Zwalczanie kleszczy w praktyce.

W Polsce występuje około 40 gatunków kleszczy, a każdy z nich jest potencjalnym nosicielem bakterii odpowiedzialnych za boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.

Zwalczanie kleszczy jak się przed nimi uchronić?

 

Kończy się okres letni, dlatego coraz więcej osób chce jak najlepiej wykorzystać ostatnie słoneczne dni i spędzić je na świeżym powietrzu razem z rodziną. Jednak niewiele osób w takich chwilach dostrzega zagrożenie, jakie na niego czeka w ogródku, lesie czy polanie. Kleszcze, bo o nich jest poświęcony artykuł powodują rozwój boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu.

Statystyki zachorowania po ugryzieniu kleszcza

Informacje na temat ilości osób, które zachorowały z powodu ugryzienia kleszcza są różne, dlatego postaram się przybliżyć średnią liczbę takich właśnie poszkodowanych. Wiemy na pewno, że ilość osób, które chorują na boreliozę czy kleszczowe zapalenie z roku na rok jest coraz więcej:

2012 roku – 8,7 tyś osób zachorowało po ugryzieniu kleszcza
2014 roku – 13,8 tyś osób zachorowało po ugryzieniu kleszcza

Lekarze alarmują, że gorące lato może spowodować zwiększoną ilość tych niechcianych pasożytów. Co może się wiązać z większym prawdopodobieństwem ugryzienia. Warto wiedzieć, że najwyższym skupiskami występowania tych owadów są województwa podlaskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Jakie są objawy boreliozy?

Rumieniec to pierwszy i podstawowy objaw występujący po ugryzieniu przez kleszcza. Jednak ten objaw jest bardzo często bagatelizowany mimo swojego przemieszczania się po skórze. Dodatkowo pojawia się gorączka, dreszcze i inne objawy podobne do grypy. W późniejszym okresie dochodzi do tych objawów również ogólne zmęczenie, bóle stawów i nierówne bicie serca. Ważne, aby po zauważeniu rumieńca skierować się od razu do lekarza i wykonać wymagane badania.

Oczywiście przedstawione powyżej objawy nie muszą występować u każdej osoby ukąszonej przez kleszcza. Jest to pewnego rodzaju standardowy zestaw najczęściej spotykany u ludzi i zwierząt. Przebieg choroby może objawiać się całkowicie inaczej (migrena, nule stawów, drętwienie kończyn). Wszystko zależy od organizmu osoby zarażonej niebezpiecznymi bakteriami i wirusami.

Jak ochronić się przed kleszczem?

Podstawowymi metodami ochrony przeciwko ukąszeniom kleszczy jest odpowiedni ubiór – spodnie, koszulka z długim rękawem, buty. Wybierającą się szczególnie do lasu należy zastosować tego typu garderobę, aby mieć pewność, że jesteśmy odpowiednio chronieni. Dodatkowym sposobem walki z kleszczami są na pewno środki chemiczne, które mają na celu odstraszać i zniechęcać insekty do ataku. Po każdym wyjściu do lasu, łąki powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało w szczególności takie miejsca jak: szyja, wewnętrzna strona ud i inne niedostępne miejsca.

Jeśli dostrzeżemy kleszcza w swoim ciele najważniejszą sprawą jest jego natychmiast wyjęcie. Jeśli zrobimy to w przeciągu 15 godzin po ukoszeniu zachorowanie na boreliozę jest minimalne. Jeśli jednak nie jesteśmy wstanie zrobić to sami poprośmy o pomoc specjalistę. Złe podejście do problemu i rozerwanie lub ściśnięcie kleszcza może wiązać się ogromnymi problemami w przyszłości. Kleszcz musi zostać usunięty w całości, co pozwoli zapobiec niebezpiecznego zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę.

Przebieg powyższych chorób jest bardzo ciężki jednak procent śmiertelności w tych przypadkach wynosi zaledwie 1% – 3%.

Zwalczanie kleszczy metodą ULV:

zwalczanie kleszczy na terenie zielonym

Tagi: zwalczanie kleszczy, usuwanie owadów, odkomarzanie Warszawa, opryski na insekty, dezynsekcja Gdańsk, ozonowanie Olsztyn, kleszcze w ogrodzie,


Data Publikacji: 2015-08-28 10:52:00, Insektpol,

Kontakt z firmą Insektpol

kontakt Nowe Miasto Lub.:

ul. Grunwaldzka 7
13-300 Nowe Miasto Lub.
tel: +48 505 177 654
e-mail: biuro@insektpol.pl

kontakt Mrągowo:

ul. Lubelska 8b
11-700 Mrągowo
tel: +48 505 502 749
e-mail: insektpol@o2.pl

kontakt Gdańsk:

tel: +48 533 318 998
e-mail: gdansk@insektpol.pl

kontakt Płock:

tel: +48 693 707 762
e-mail: plock@insektpol.pl

kontakt Bydgoszcz:

tel: +48 533 351 155
e-mail: bydgoszcz@insektpol.pl

kontakt Toruń:

tel: +48 533 351 162
e-mail: torun@insektpol.pl

kontakt Grudziądz:

tel: +48 693 707 762
e-mail: grudziadz@insektpol.pl

kontakt Warszawa:

tel: +48 732 732 770
e-mail: warszawa@insektpol.pl

kontakt Gdynia:

tel: +48 533 318 998
e-mail: gdynia@insektpol.pl

kontakt Mińsk Mazowiecki:

tel: +48 732 732 770
e-mail: minsk@insektpol.pl

kontakt Łódź:

tel: +48 693 707 762
e-mail: lodz@insektpol.pl

kontakt Olsztyn:

ul. Strąkowa 49
10-846 Olsztyn
tel: +48 533 331 215
e-mail: olsztyn@insektpol.pl

kontakt Elbląg:

tel: +48 533 318 998
e-mail: elblag@insektpol.pl

Reklamacje i uwagi:

e-mail: reklamacje@insektpol.plPokaż Insektpol na większej mapie.


Insektpol Warszawa

Insektpol, dezynsekcja, dezynfekcja, fumigacja
Wszelkie prawa zastrzeżone
Własność InsektPol Tomasz Zawacki.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020